Grocery Store Rip Off of the Week – Yeast

20120403-101717.jpg

According to answers.com, there are 64 packets worth of yeast in one pound. The packets are sold in 3 packs for 99 cents to $1.25 at my HEB. So, if you were to buy one pound of yeast in these little packs, you would need to buy 22 of these little 3 packs for $21.78 (and will have a gazillion little packs to throw away).

The one pound brick? Costs $2.74 – a tenth of the price. I you are only going to bake one or two loaves of bread, get the packs. If you are going to bake at least 4 loaves, or 4 pizzas, or 4 batches of dinner rolls; then get the pound. It will keep for just about ever in the freezer.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s